28 Септември, 2020
0.0345

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Август, 2020

Коронавирусот e најден и во пилешки крилца увезени од Бразил.

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран и позитивен на коронавирус. 

Ова го соопштија денеска локалните власти во јужниот кинески град Шенжен, предупредувајќи дека загадената храна може да предизвика појава на нови случаи со корона кај луѓето, објави Ројтерс.

Локалната контрола тестирала површина од пилешки крилца при рутинска проверка на месото и морските плодови увезени од јуни годинава, откако се појави нов кластер во Пекинг поврзан со пазар за храна во градот.

Здравствените власти во Шенжен ги откриле и ги тестирале сите кои биле во контакт со загадената храна, и сите резултати се негативни.

Во Кина вирусот стигнал и од Еквадор. 


Властите во градот Вуху откриле дека пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. 

Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа на увезените шкампи.

Во светот сега има 20.9 милиони заразени, а во Кина од вирусот починаа 4.634 луѓе. Потврдени се повеќе од 84.000 заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште