04 Август, 2020
0.0357

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Руската економија e фрлена на колена, затоа што доживеа загуба од 14 милијарди долари. 

Очекуваат буџетскиот дефицит на крајот на годината да биде скоро пет проценти од бруто домашниот производ (БДП).

Заменик-министерот за финансии, Владимир Количев изјави дека рускиот федерален буџет има загуба од повеќе од 1.000 милијарди рубли (скоро 14,2 милијарди долари) како резултат на пандемијата на коронавирус, објави порталот „Банкар“.

Количев рече дека руската економија се соочува со тежок период поради пандемијата, пренесе „Анадолија“. 

„Според преземените мерки заради КОВИД 19, загубата на приходите од извозот на нафта и природен гас во рускиот федерален буџет надмина 1.000 милијарди рубли (скоро 14,2 милијарди долари)“, рече Количев. 

Кажа дека буџетскиот дефицит главно се планира да се затвори преку задолжување.

Тој изјави дека тие не сакаат за потрошувачките цели да ги користат државните резерви.

Ваков проблем имаат многу земји во светот. 

Во Европа неколку држави влегоа во рецесија, а се зголеми и невработеноста. 

Можеби ќе ве интересира

БЕНЗИНИТЕ СО НОВА, ПОВИСОКА ЦЕНА: Дизелот од полноќ поевтинува

БЕНЗИНИТЕ СО НОВА, ПОВИСОКА ЦЕНА: Дизелот од полноќ поевтинува

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус