30 Септември, 2020
0.0172

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Објавено во: Свет, Корона Вирус 12 Август, 2020

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор. 

Властите во градот Вуху денеска откриле дека пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. 

Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа на увезените шкампи,  јави државната телевизија ЦТВ. 

Ваквите откритија се случија во неколку други градови, поради што кинеските власти забранија увоз на шкампи од три еквадорски производители.

Запленета на загадените пакувања со шкампи е извршена кај сите познати ресторани од кои купиле морска храна од истиот производител од Еквадор. Еквадорските власти објавија дека Кина повторно дозволила увоз на ракчиња за еден од трите производители од Еквадор, чија лиценца за извоз на морска храна претходно е суспендирана.

Во светот има 20.6 милиони заразени од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож