30 Мај, 2020
0.0223

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Март, 2020

Повеќе од половина од луѓето кои биле заразени со корона вирус во Јужна Кореја се опоравиле, велат бројките објавени од Центрите за контрола и превенција на болести објавени денеска.

Почнувајќи од полноќ во саботата, акумулираниот број на пациенти со КОВИД-19 изнесуваше 9.478 лица - од кои 4.811 биле целосно закрепнати, со 4.523 сеуште болни и 144 починати. Стапката на закрепнување е 50,8 проценти и стапката на смртност 1,52 проценти.

„Сега, има повеќе луѓе кои се опоравиле отколку што се болни“, рече Јон Тае-хо, генерален директор за јавна здравствена политика во Министерството за здравство и благосостојба, во брифинг.

„Сè уште имаме долг пат, но стапката на лекување од 50 проценти е мало нешто што можеме да го прославиме“, рече Јон.

Пикот дојде 68 дена откако земјата го пријави својот прв потврден случај на новиот коронавирус, кој за прв пат беше пронајден во соседна Кина.

Јужна Кореја забележа забавување на дневниот број нови инфекции од врвот од над 900 новозаболени во еден ден на крајот од февруари до околу 100 неодамна.

Од новите случаи, Даегу, јужниот град најтешко е погоден од вирусот и учествувал со скоро половина од новите случаи со 71 случаи вчера, додека 24 биле откриени за време на процесот на скрининг за инфекција на меѓународните пристигнувања.Можеби ќе ве интересира

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус