22 Септември, 2021
0.0200

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Објавено во: Балкан 03 Август, 2021

Во град во Африка со 24 милиони луѓе наскоро нема да може да се живее.  Автомобилите и куќите се потопени или поплавени, они кои чекаат автобус одат низ вода до колена. Вака изгледа Лагос при дождови. 

„Беше многу лошо. Излегов од дома. Не сфатив дека врне толку дожд. Сообраќајот беше густ поради поплавите. Колку што одевме подалеку, нивото на водата беше поголемо. Во еден момент го помина браникот на мојот автомобил и водата почна да влегува внатре“, раскажа за Си-ен-ен 32-годишниот Еселбор Оселуонамхен, кој живее во Лагос.

Жителите на Нигерија, се навикнати на поплавите кои го зафаќаат овој град од март до ноември. Лагос делумно е изграден на копно, а делумно на низа острови. Експертите предвидуваат дека до крајот на оваа деценија глобалното ниво на морето би можело да порасне за повеќе од два метри. Во тој случај Лагос, кој се наоѓа на надморска височина помала од два метри, би можел да се најде во големи проблеми. 

foto EPA-EFE

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води