15 Јуни, 2021
0.0194

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Објавено во: Свет 10 Мај, 2021

Во Франција се подготвува граѓанска војна. Во документот објавен во десничарскиот магазин Валор актуел, Владата ја обвинуваат дека направила „отстапки“ на исламизмот. 

Објавено е ново отворено писмо во Франција во кое се предупредува на заканата од граѓанска војна и тврди дека има над 130.000 потписи од јавноста, јави Би-би-си.

Новото писмо е објавено како поддршка на првото писмо, кое датира од 21 април, и се појави на 60-годишнината од неуспешниот државен удар против генералот Шарл де Гол поради неговата поддршка за независноста на Алжир. Првото писмо, во кое се предупредуваше на „распадот" на Франција, е потпишано од голем број пензионирани генерали, како и најмалку 18 активни војници, вклучително и четворица офицери. Француската влада го осуди писмото.  Франција неодамна предложи контроверзен закон како форма на борбата против како што изјави претседателот Емануел Макрон, „исламскиот сепаратизам“. 

Во Франција одвреме - навреме се случуваат терористички напади. Последниот беше во април кога маж кој викал „Алаху Акбар“ уби полицајка во Париз. 

Кон крајот на март имаше напад во Франција. Маж го пресече грлото на пензионер во близина на црква во Монпелије. 

Претходно, исламски терорист му ја пресече главата на професор во Париз. 

Можеби ќе ве интересира

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави