22 Октомври, 2020
0.0229

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Објавено во: Македонија, Свет, Корона Вирус 22 Септември, 2020

Ширум Европа се враќаат рестрикциите поради коронавирусот. 

Забрани за движење од вчера се воведени и во одредени делови на Шпанија. Квартови во Мадрид се под карантин, а на граѓаните им е дозволено да излезат од нив само ако имаат неодложни обврски. 

Во повеќе градови во Франција каде што има висока стапка на нови заразени собирањето на сите јавни места е ограничено до 10 лица.

Повеќе од 9 лица не смеат да бидат заедно ниту во затворен ниту на отворен простор во Грција, освен во рестораните. Затворени се сите кино сали,м а откажани се и концертите и музичките настапи во живо поради што вчера музичарите излегоа и на протести.

Данска и Исланд деновиве вратија дел од старите мерки со цел да се спречи ширењето на Ковид-19. 

Тоа значи затворање на баровите, кафулињата и ноќните клубови. 

Можно е и во Македонија да се вратат рестрикциите, затоа што бројките на заразени се високи. 

Можеби ќе ве интересира

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

Исчезнаа две девојки од Скопје

Исчезнаа две девојки од Скопје

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието