13 Август, 2020
0.0421

ВНИМАТЕЛНО КОГА СЕ ГОТВИ - што го предизвикало пожарот на Рузвелтова

Објавено во: Македонија 09 Декември, 2019

За среќа нема повредени, но била причинета материјална штета, односно станот е буквално пеплосан. Ова е билансот од пожарот кој избувна вчера претпладне на улицата Рузвелтова во главниот град, во стан на петтиот кат.

За да се изгаси пожарот интервенирале 15 пожарникари со 5 возила. Благодарение на брзата реакција на пожарните екипи, пожарот бил изгаснат за половина час. 

Неофицијалните информации што првично се појавија за причините за пожарот говорат дека огнот избувнал поради невнимание при готвење. Тој брзо се проширил во кујната, а потоа и низ целиот стан. Противпожарната екипа успеала да спречи огнот да ги зафати и останатите станови во зградата.

Некои од очевидците коментирале дека глетката била страшна. За медиумте изјавиле дека двајца од станарите цело време беа на терасата, односно биле заглавени и чекале огнот да биде целосно изгаснат.

Од општина Карпош најавиле дека се подготвени да помогнат за санирање на последиците од пожарот.


Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната