21 Јануари, 2020
0.0168

ВНИМАТЕЛНО КОГА СЕ ГОТВИ - што го предизвикало пожарот на Рузвелтова

Објавено во: Македонија 09 Декември, 2019

За среќа нема повредени, но била причинета материјална штета, односно станот е буквално пеплосан. Ова е билансот од пожарот кој избувна вчера претпладне на улицата Рузвелтова во главниот град, во стан на петтиот кат.

За да се изгаси пожарот интервенирале 15 пожарникари со 5 возила. Благодарение на брзата реакција на пожарните екипи, пожарот бил изгаснат за половина час. 

Неофицијалните информации што првично се појавија за причините за пожарот говорат дека огнот избувнал поради невнимание при готвење. Тој брзо се проширил во кујната, а потоа и низ целиот стан. Противпожарната екипа успеала да спречи огнот да ги зафати и останатите станови во зградата.

Некои од очевидците коментирале дека глетката била страшна. За медиумте изјавиле дека двајца од станарите цело време беа на терасата, односно биле заглавени и чекале огнот да биде целосно изгаснат.

Од општина Карпош најавиле дека се подготвени да помогнат за санирање на последиците од пожарот.


Можеби ќе ве интересира

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа