29 Ноември, 2020
0.0248

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

Објавено во: Македонија 24 Октомври, 2020

ВМРО-НП, партијата на Љубчо Георгиевски која е дел од владеачката коалиција „Можеме“, по посетата на нивниот лидер во Бугарија, соопшти дека треба да се интензивира темпото на спроведување на Договорот за добрососедство за да не дојде до вето на почетокот на најавените преговори на Македонија со ЕУ до крајот на годината.

„Од страна на соговорниците беше потенцирано дека тие не бараат нова промена на Уставот на Македонија, дека не бараат нов посебен договор, но инсистираат на спроведување со јасно темпо на досега договореното помеѓу двете држави, со посебен акцент на историската комисија.

Притоа на крајот се заклучи дека во наредниот период ќе се интензивира работата за да не дојде до ставање вето на патот на Македонија кон Европската унија“, гласи заклучокот на ВМРО-НП по посетата на поранешниот македонски премиер во Софија.

Георгиевски, при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на Владата и министер за одбрана, Красимир Каракачанов и со генералниот секретар во кабинетот на престедателот Румен Радев, Димитар Стојанов, а притоа имаше интервјуа и настапи за повеќе медиуми.

„Господинот Георгиевски се обиде да го објасни неговото мислење и позиција дека сепак во македонско-бугарските односи има напредок и стави посебен акцент на работата на заедничката историска комисија која и покрај тоа што можеби не работи со идеално темпо, сепак има направено големо поместување напред што треба да биде позитивно оценето од страна на нашите соседи“, се вели претходно во соопштението на партијата.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро