17 Август, 2022
0.0236

ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Талат Џафери, Левица ќе ја поддржи

Објавено во: Македонија 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Пратеничката група на ВМРо-ДПМНЕ денеска поднесе интерпелација против претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој вчера нареди да се заклучи пленарната сала заради пребројување.

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРо-ДПМНе, пред медиумите го повика и СДСМ заедно да изгласаат разрешување на спикерот.

- Правото на движење и мисла на пратениците не може и не смее да да се ограничи. Салата се заклучува единствено, според член 97, кога се гласа за поименично изјаснување. Вратите се затвораат и не се дозволува излегување се додека трае поединечното изјаснување на барање на некој пратеник, рече Мицевски.

Претходно од Левица исто така соопштија дека Џафери направил кривично дело и дека ќе поддржат интерпелација.

„Со заклучувањето на пратениците во пленарната сала на Собранието, Талат не само што стори кривично дело, туку и целосно го изгуби кредибилитетот да го води парламентот! Од вкупно 120 пратеници, треба пет - за да почне постапката за интерпелација. Двајцата пратеници на Левица стојат на располагање. Се бараат уште тројца јунаци и да почне процесот“, гласи коментарот на партијата на Димитар Апасиев.

Опозицијата вчера во нов инцидент во Собранието се пожали дека Џафери ги заклучил вратите на пленарната сала за да не можат да влезат други пратеници и да се пријават за дискусија за точката на дневен ред.

Можеби ќе ве интересира

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција