30 Мај, 2020
0.0211

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2020


ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина и покрај мислењето на некои експерти и во одреднеи политички кругови дека таа треба да се укине бидејќи ја губи својата смисла и функционалност во 100-те дена пред одржувањето на секои парламентарни избори.

Потпретседателот на најголемата опозициска партија, Александар Николоски, на денешната прес-конференција рече дека не само што не треба да се укине, туку дека треба да се зајакне нејзиното функционирање.

„Нивната цел е да се укине техничката влада, а нашата цел е да се зајакне. По изборите, сакаме да ги зајакнеме механизмите на гаранција, затоа што кога опозицијата учевстува во една влада факт е дека таа нема мнозинство и дека мнозинството по сила на диктат може да направи што сака. Но, тоа не е смислата на техничката влада. Сериозно треба да размислиме за законски измени и за основање орган кој би санкционирал насилничко работење на владејачкото мнозинство. Моделот мора да се зајакне за да не може власта да го минира“, изјави Николовски.

Ваквата реакција на Николоски следува по поништувањето на десетиците кадровски решенија од страна на Владата донесени од техничките министри Наќе Чулев и Рашела Мизрахи. Чулев е се уште на чело на министерството за внатрешни работи, додека Собранието ја разреши Мизрахи како министерка за труд и социјална политика, а нејзината партија не предложи друго име пред распуштањето.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни