09 Март, 2021
0.0224

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2021

Историчарот Александар Литовски повеќе не е член на билатералната комисија од македонско-бугарскиот мешовит комитет, откако Владата не го продолжила договорот со него.

- Мојот договор истече во декември лани и владата не го продолжи. Од летото имавме договори кои ги потпишувавме одделно и во декември не беше продолжен мојот ангажман. Зошто не знам, вели Литовски за Сител.

Со останатите членови од комисијата е продолжен договорот на уште една година а на местотото на Литовски на барање на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, е доведен Исамедин Азизи од Институт за духовно културно наследство на Албанците

Инаку претстојната средба на историската македонско-бугарска комисија ќе се одржи в петок во скратен состав - со по двајца членови.. ТМожеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“