27 Септември, 2020
0.0444

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Објавено во: Економија 10 Август, 2020

Денеска Владата ќе поднесе барање до Основното јавно обвинителство  кривично да одговараат работодавачите кои зеле државна помош, а не им исплатиле плати на вработените. 

Кривично, на управителите им се заканува и затворска казна, а паричносанкциите се 3.000 евра за правното лице и 900 евра за одговорното лице.

Владата првично објави 708 фирми кои земале државна помош од 14.500 денари по вработен за месец дена, а сега на последната листа нивниот број е 366 субјекти.

Околу 3,700  компании на над  53 илјади  вработени им дале помалку од минималната плата на работниците, иако добиле по 14.500 за секој од нив.


Можеби ќе ве интересира

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври - викенд без ДДВ

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври - викенд без ДДВ

Се намалува персоналниот данок во ИКТ, трошоците за тим билдинг ќе бидат даночно признат расход

Се намалува персоналниот данок во ИКТ, трошоците за тим билдинг ќе бидат даночно признат расход

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија