11 Август, 2020
0.0389

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Визирите создаваат лажно чувство за безбедност и заштита од коронавирусот, смета швајцарскиот доктор Марина Јамницки. Зборувајќи за заштитата на вработените во рестораните, Јамницки кој е главен епидимиолог во кантоналната област Граубинден (планински дел во кој се наоѓаат и Сент Мориц и Давос) вели дека за ресторанската послуга, вработените кои не можат да одржат растојание од метар и половина маските се многу подобро решение за заштита од транспарентните пластични визири, јави Ројтерс.

„Анализа на случаите кои биле потврдени укажуваат дека пластичните визири кои биле користени во гастрономијата не понудиле доволна заштита, соопштиле официјалните лица.

Практично луѓето кои носеле визири биле и заразени. 

Светската здравствена организација минатиот месец го обнови водичот за употребата на маски за лице со што сугерираше тие да се носат и на отворено, на јавни места, а дека некои искуства, не стручни студии покажале дека нудат заштита од ширење на вирусот.

Германскиот институт Роберт Кох објави дека маските за лице го забавуваат ширењето на здивот и дисперзијата на капките и на вирусот, додека визирите само ги собираат капките на површината. 

Стручњаците сугерираат дека најдобра заштита би била со маска и дополнително со визир,. слично како што користат и докторите.


Можеби ќе ве интересира

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата