12 Ноември, 2019
0.0257

Вистина или лага?

Објавено во: Стил 28 Октомври, 2019

Ако на нешто сум алергична (или аргелична, како што велеше ќерка ми кога беше мала) е кога некој ме лаже. Низ годиниве откривам дека и таа моја незгодна реакција на лагите е суета, демек, ми ја потценуваат интелигенцијата. Општо земено, така е. Лагата најчесто не е намената за оној кому му се кажува, туку е обид на оној кој ја пласира да се заштити од нешто. Еднаш пишував за лагите и за нивната црна и бела страна, која најчесто е сива. Ситуациите во кои свесно одлучуваме да излажеме за да не повредиме, се оние бели лаги, за кои баш и не знам колку се бели.

По долго време ја скратив косата, ама онака ѕверско кратење, при што ќерка ми кога ме виде изреагира искрено и ми рече “oh, you look like a boy, but a cute one”. Зошто дрдори на англиски е друга тема, ама детето си кажа искрено дека имам машка фризура. Луѓето со кои се среќавам имаат различни реакции. Од супер, до баш убава промена и оние кои искрено си кажуваат дека долгата коса повеќе ми прилега.


Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.


Можеби ќе ве интересира

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

Трпи бабо за убавина

Трпи бабо за убавина

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?