29 Мај, 2020
0.0304

Висок крвен притисок: Кардиолозите ја откриваат најголемата заблуда во која веруваат луѓето

Објавено во: Стил 17 Мај, 2020

Крвниот притисок е притисок со кој крвта делува на ѕидовите на крвните садови (артерии) во секој дел од нашето тело, а се создава со работата на срцето како пумпа.

Еднаквоста на притисоците е една од најчестите заблуди што преовладува кај луѓето, а тие се однесуваат на срцеви заболувања и артериски притисок.

Таканареченото изедначување на притисокот не постои и не е можно. Причината е следново: ние обично го мериме артерискиот притисок со методот на надлактица, дигитално или во ординација со манжетна и стетоскоп, пишува Ordinacija.

Целата сторија е на Машки Магазин

Можеби ќе ве интересира

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие