04 Јули, 2020
0.0342

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Koвид - 19 се врати во Јужна Кореја. 

Еден ден претходно земјата објави 80 нови случаи на коронавирус, најголем број нови случаи по седум недели, со нов фокус на инфекција во дистрибутивниот центар на компанија за електронска опрема во Бучеон, предградие на Сеул.

Не се размислува за затворање на училиштата што постепено започнаа со отворање минатата недела.

Јавните објекти, музеи, театри и повеќенаменски сали во Сеул и неговата поширока област, ќе бидат затворени повторно до 14 јуни, изјави министерот Парк Ноунг Ху.

Во Сеул, инфекциите на САРС-КоВ-2 избувнаа меѓу посетителите на ноќен клуб овој месец, а се зголемуваат стравувањата од можен втор бран на епидемијата.

Околу половина од 51,6 милиони луѓе во Јужна Кореја живеат во пошироката област во Сеул. 

Во Јужна Кореја сега има 11.344 заразени лица.

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“