22 Септември, 2021
0.0217

ВИРУСОТ ПОБРЗО СЕ РАЗМНОЖУВА: Со недоволен број вакцинирани, ќе има инови мутации, предупреди д-р Ивануша

Објавено во: Балкан 02 Август, 2021

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Белград, д -р Маријан Ивануша, посочи дека најдобрата заштита од коронавирус е вакцинацијата, нагласувајќи дека никој не може со сигурност да потврди дека е можно целосно да се искорени овој вирус.

- Очекуваме да можеме да го ставиме вирусот под контрола преку вакцинирање, бидејќи тоа е најбезбедниот начин да се стекне имунитет и да се заштитиме. Се надеваме дека 40 проценти од светското население ќе биде вакцинирано до крајот на оваа година, а 70 проценти до крајот на следната година.Сведоци сме дека вирусот често мутира. Со недоволен број вакцинирани, има паралелно голем број заразени лица, така што вирусот се многу брзо се размножува и се поверојатно е да се појават нови мутации - изјави шефот на канцеларијата на СЗО во Белград, д -р Маријан Ивануша.

Истивремено предупреди дека невакцинираните луѓе се изложени на висок ризик од инфекција, да се разболат сериозно и да го пренесуваат, и како што вели, ризикот се зголемува кога вирусот ќе мутира во нови видови што се шират побрзо.

ФОТО: Printscreen RTS

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води