26 Јануари, 2020
0.0169

(ВИДЕО+ФОТО) Залив во Русија стана пустина

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2019

Песочна бура имаше во Русија, при што залив стана пустина, а реката Дон пресуши. 

Градот Таганрок е погоден од песочна бура. Во Ростовската област реката Дон и Таганрогскиот Залив станаа плитки.


„Таганрог го покри песок од четири метри. Можеби и повеќе“, вели локален жител, кој објави снимка на социјалните мрежи.


Бродовите се на копно, додека локалните жители ги возат автомобилите како на сафари, пишуваат руските медиуми.

Бурата ја предизвика силен источен и североисточен ветер кој ја турка водата од реката во Азовското Море.


Брегот се помести за скоро 100 метри.

Втор ден по ред жителите на Таганрог мора да носат маски, а многумина се жалат на тешкотии со дишењето. Водата ќе се врати кога ветерот ќе го смени правецот, и тоа најверојатно ќе се случи за една недела.


Можеби ќе ве интересира

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство