18 Февруари, 2020
0.0176

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

Рекордно висока снежна покривка има во делови од Канада. 

Луѓето копаат тунели за да излезат од дома, бидејќи се затрупани со снег. 

Куќите и автомобилите се целосно прекриени со снежни наноси, а илјадници домови се без електрична енергија.

Владата размислува да ја ангажира армијата, откако цели населени места беа парализирани од обилните врнежи од снег. Прогласена е вонредна состојба во Њуфаундленд. Висината на снежната покривка надмина 76 сантиметри, а ветерот создаде наноси.

„Само децата се среќни, осумгодишниот син Конор ужива бидејќи не мора да оди на училиште“, изјави Ли Антл (39) од Сент Џонс, која го снимала сопругот како ја отвора вратата од гаражата.

Патиштата се непроодни, а се советува граѓаните да не ги напуштаат домовите. 

Министерот за животна средина, Семус О’Реган, им порача на жителите дека владата веќе работи на распоредување на сите расположиви ресурси.

Се појави и видео од скијачи и сноубордери на улиците.

На последниот ден од 2019 година, снегот создаде хаос во Канада. Летови беа откажани во градовите Монтреал, Торонто, Квебек и Отава. 


Можеби ќе ве интересира

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија