26 Септември, 2020
0.0178

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

Рекордно висока снежна покривка има во делови од Канада. 

Луѓето копаат тунели за да излезат од дома, бидејќи се затрупани со снег. 

Куќите и автомобилите се целосно прекриени со снежни наноси, а илјадници домови се без електрична енергија.

Владата размислува да ја ангажира армијата, откако цели населени места беа парализирани од обилните врнежи од снег. Прогласена е вонредна состојба во Њуфаундленд. Висината на снежната покривка надмина 76 сантиметри, а ветерот создаде наноси.

„Само децата се среќни, осумгодишниот син Конор ужива бидејќи не мора да оди на училиште“, изјави Ли Антл (39) од Сент Џонс, која го снимала сопругот како ја отвора вратата од гаражата.

Патиштата се непроодни, а се советува граѓаните да не ги напуштаат домовите. 

Министерот за животна средина, Семус О’Реган, им порача на жителите дека владата веќе работи на распоредување на сите расположиви ресурси.

Се појави и видео од скијачи и сноубордери на улиците.

На последниот ден од 2019 година, снегот создаде хаос во Канада. Летови беа откажани во градовите Монтреал, Торонто, Квебек и Отава. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото