16 Октомври, 2021
0.0245

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

Објавено во: Свет 21 Септември, 2021

На Канарските острови, лавата „голта“ куќи и шума. Засега нема информација за повредени. Лавата зафати 103 акри и уништи 166 домови. Досега, околу 6.000 од 80.000 кои се жители на островот биле принудени да ги напуштат своите домови.

„Луѓето од областа Таканда Алто беа евакуирани во понеделникот навечер и вторникот наутро, откако лавата почна да еруптира од втората пукнатина на вулканот Камбре Виеја“, изјави градоначалникот на Ел Пасо, Серхио Родригез за државната телевизија ТВЕ.

Лавата која извира од првата вулканска ерупција на Канарските Острови во последните 50 години ги принуди властите да евакуираат друг дел од општината Ел Пасо на островот Ла Палма. 


Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид