08 Јули, 2020
0.0190

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

Објавено во: Свет 16 Ноември, 2019

Поплавите во Венеција се одбележани со пораст на морето до 187 цм. 

Ова ја надмина страшната плима од 1966 година. 

Плимата од 140 и повеќе цм се бележи во текот на зимата. 

Оваа историска поплава која потопи 80 отсто од градот, делумно е поради силното невреме во Тиренското Море. 

Порано, плимите кои биле доволни да го поплават градот, се случувале многу ретко, на 20 или 30 години. 

Но, денес ваквите плими ги има на 5 години или почесто. 

Од 10-те најстрашни плими во историјата, дури 5 се случиле во последните две децении. 

Венеција е изградена на неколку цм над морското ниво. 

До 2050 година, многу приморски градови ќе се соочат со поплави. 

фото ЕПА


Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот