12 Ноември, 2019
0.0169

(ВИДЕО) ЗАПАЛЕНИ ДВЕ ПОЛИЦАЈКИ НА ПРОТЕСТИ: Oва видео го обиколи светот

Објавено во: Свет 06 Ноември, 2019

Снимка од запалени полицајки на насилните протести во Чиле го обиколи светот. 

Две полициски службенички се повредени во повеќедневните протести и судири во Чиле. Повредените полицајки се на возраст од 20 и 25 години и двете се припаднички на специјалната полиција во градот Сантјаго. Нив во болница ги посети министерот за внатрешни работи Гонзало Блумел, кој го осуди нападот.

Инцидентот се случил во близина на метро-станицата Баквиедано, а полицијата со демонстрантите се пресметувала со солзавец и водени топови.

Веќе две недели има судири на демонстрантите (кои на улиците излегоа поради зголемувањето на цената на јавниот превоз) со полицијата, а досега се повредени повеќе од 800 полицајци и околу 1.600 демонстранти. Имаше и над 15 смртни случаи, при што луѓето изгореа во запалени маркети или беа застрелани. 

СОДРЖИНАТА НА СНИМКАТА МОЖЕ ДА БИДЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКА:


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

Американската полиција убила илјада луѓе

Американската полиција убила илјада луѓе