29 Јануари, 2020
0.0220

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

Објавено во: Свет 14 Јули, 2019

Уапсени се 152 лица за време на воената парада во Париз.

Францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговото појавување на Шанзелизе во командниот воен автомобил, беше исвиркан од „Жолтите елеци” присутни на познатата авенија. Потоа почнаа тензиите меѓу демонстрантите и полицијата, при што 152 лица беа уапсени, јави дописникот на МИА.

На маргините на одбележувањето на францускиот национален празник, во Париз избија судири меѓу „Жолтите елеци” и полицијата на авенијата Шанзелизе, кратко време по завршувањето на воената парада по повод Денот на падот на Бастилја.


За време на судирите е употребен и солзавец, а потоа следеле и апсењата. „Жолтите елеци” се обидувале да се искачат на барикадите и да ја окупираат авенијата Шанзлизе.

Уапсените се наоѓаат во притвор поради „организирање нелегални протести, соопшти канцеларијата на парискиот обвинител.

На свеченото дефиле на армијата на Франција  пред Елисејските полиња покрај домаќинот францускиот претседател Емануел Макрон присуствуваа и германската канцеларка Ангела Меркел, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, претседателот во заминување на Европската комисија Жан Клод Јункер, британскиот вицепремиер Дејвид Лајдингтон и други угледни гости.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СТРАВ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Кинези шетаат замотани во пластика

(ФОТО) СТРАВ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Кинези шетаат замотани во пластика

Коби Брајант и неговата сопруга имале пакт: Никогаш да не летаат заедно со хеликоптер

Коби Брајант и неговата сопруга имале пакт: Никогаш да не летаат заедно со хеликоптер

НАЈРАДИКАЛЕН ЧЕКОР ДОСЕГА: Поради коронавирус Бритиш ервејс ги откажа сите летови кон и од Кина

НАЈРАДИКАЛЕН ЧЕКОР ДОСЕГА: Поради коронавирус Бритиш ервејс ги откажа сите летови кон и од Кина

Веб-платформа: Овде може да се следи ширењето на корона вирусот

Веб-платформа: Овде може да се следи ширењето на корона вирусот

Корона вирусот и се заканува на цела планета, висока опасност од зараза на глобално ниво

Корона вирусот и се заканува на цела планета, висока опасност од зараза на глобално ниво

ПЛАН НА ТРАМП: Држава за Палестинците, а Ерусалим останува на Израел

ПЛАН НА ТРАМП: Држава за Палестинците, а Ерусалим останува на Израел

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

(ВИДЕО) Унгарски полицаец пука додека мигранти се обидуваат да влезат во земјата

(ВИДЕО) Унгарски полицаец пука додека мигранти се обидуваат да влезат во земјата

(ФОТО) СЛИКИ ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ: На ова место загина Коби Брајант

(ФОТО) СЛИКИ ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ: На ова место загина Коби Брајант