27 Февруари, 2020
0.0193

(ВИДЕО) Веста за инцидентот со крстот во Штип стигна до медиумите во соседството

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020

„Срамота се испотепаа за Чесниот крст“, гласи еден од насловите во српските медиуми наменет за инцидентот кој вчера на Водици се случи во Штип.

Неколку пливачи буквално се бореа во студените води на реката Брегалница покрај штипската населба 8 ноември.

После неколку минутни туркања, крстот го зема оној кој прв не го фати, и покрај предупредувањата на црковните претставници, кои од мостот го следеа целиот инцидент.

На крај и на предлог на свештениците решија крстот кој се фрлаше во водите да остане во Црква а на Наумче Балевски да му биде даден друг крст.

Оваа година светиот крст без проблеми е фрлен во Брегалница, кај Ново Село во Штип, каде 29 годишниот Антонио Станков беше најуспешен.

Но, точно во Штип пред шест години изби голем скандал.

Тогаш од раце крстот и е земен на Борислава Вакова која беше најбрза и го извлече од реката.

„Крадливецот подоцна е пронајден, а по инцидентот е снимен и филмот „Бог постои, името и е Петрунија“.


Можеби ќе ве интересира

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура