28 Февруари, 2020
0.0249

(ВИДЕО) ТРЕТ СЛУЧАЈ: Во сандак во возило најдени мигранти

Објавено во: Балкан 05 Ноември, 2019

Хрватската полиција во возило пронајде специјален сандак каде имало девет лица.

Мигрантите се пронајдени на автопатот Загреб-Липовац во близина на стојалиштето Растовица. При контрола на возилото со полски регистарски ознаки, во специјален сандук направен од иверца кој бил затворен со завртки.

Полицијата на вуковарско-сремската жупанија пронајде девет странски државјани, заробени во дрвен сандак во товарно возило со кое управувал шверцер, пренесе српски „Курир“.

„При отворањето на сакндукот, полициските службеници пронашле и веројатно ги спасиле животите на девет странски државјани – три мажи, две жени и четири малолетни лица. Во моментот на отворање на сандакот, полициските службеници почувствувале значително зголемена температура и загушлив воздух“– соопшти локалната полиција.

За овој случај се уапсени три лица, еден државјанин на Украина и двајца на Полска. Oва е трет ваков случај за краток временски период. Мигранти починаа во камион во Велика Британија, а вчера мигранти беа најдени во камион во Грција. За првиот случај имаше апсења во Британија и Виетнам. Мигрантите заминале во борба за подобар живот. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно