30 Мај, 2020
0.0387

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 30 Март, 2020

Болниците се пренатрупуваат со респиратори што нема да ги користат, изјави американскиот претседател Доналд Трамп, кој синоќа се обрати до јавноста во врска со повеќе теми кои се однесуваат на пандемијата на коронавирусот. Тој практично ги обвини болниците дека набавуваат премногу респираторни апарати, кои во моментов се дефицитарни во САД, нагласувајќи дека оние болници кои нема да ги користат, дека ќе мораат да се ослободат од нив.

-Имаме некои даватели на здравствени услуги, некои болници кои забрзано се снабдуваат со респиратори, а особено болници кои никогаш нема да ги користат. Ваквите здравствени установи ќе мора да се ослободат од нив, рече американскиот претседател.


Трамп овие забелешки ги изнесе само два дена откако нареди компанијата „Џенерал моторс“ да произведува респиратори за лицата на кои им се потреби ваквите апарати кои се инфицирани со Ковид-19, истовремено обвинувајќи го автомобилскиот гигант за „губење време“ во преговори.

Инаку, администрацијата на Трамп е под притисок да го зголеми производството на респиратори кои се клучни за зачувување на животите на пациентите со компликации од вирусот. Во меѓувреме, водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи предупреди дека милиони Американци ќе бидат заразени со новиот коронавирус и дека се очекува дека меѓу 100.000 и 200.000 луѓе да починат од вирусот ширум САД. 


Можеби ќе ве интересира

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус