21 Април, 2021
0.0210

(ВИДЕО) Трамп „мава“ на сите страни: Жестоко удри по Бајден и најави дека пак ќе го победи

Објавено во: Свет 01 Март, 2021

- ПРВО ќе ја вратиме куќата, а потоа републиканскиот претседател триумфално ќе се врати во Белата куќа. Се прашувам кој ќе биде тој! - рече Трамп на крајот од своето обраќање пред приврзаниците на Републиканската партија на годишната конференција на конзервативната политичка акција во Флорида.

Ќе продолжам да се борам со вас и нема да правам нова партија, ќе останам во Републиканската партија. Приказната дека ќе формирам нова партија е лажна вест, рече Доналд Трамп и најави дека е можно по трет пат да се кандидира за претседател на Соединетите Американски Држави.

- Овие избори беа наместени, а Врховниот суд не сакаше да стори ништо за тоа. Можеби ќе се обидам да победам по трет пат - рече Трамп.

Тој оцени дека изборниот процес во Америка е „болен“ и дека неговата реформа е неопходна со цел „да се гласа еден, а не 45 дена“.


„Најважната задача на Републиканската партија е да обезбеди фер, чесни и демократски избори“, рече Трамп.

Трамп исто така нагласи дека неговиот наследник, Џо Бајден, има „најкатастрофален прв месец од мандатот на сите претседатели во модерната историја“.


Foto: Foto: Tanjug/APМожеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО