20 Јануари, 2021
0.0180

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2020

Пратеник истакна албанско знаме во Собранието на Србија. 

При второто редовно заседавање на српското Собрание пратеникот на Обединетата долина – СДА Санџак,  Шаип Камбери истакна српско и албанско знаменце покрај неговиот микрофон. Камбери ги налути присутните пратеници.

Тој рече дека ги бара истите права за Србите во Грачаница, кои можат да постават српско знаме, а Албанците да можат да го користат албанското знаме во градовите Прешево и Бујановац.

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, реагираше и побара од Камбери да го тргне знамето.

„Немаме, немаме толеранција за кршење на деловникот, ве замолувам да го тргнете знамето“, вели Дачиќ.

Камбери рече дека ова е цензура, но го тргна знамето. Премиерката Ана Брнабиќ, рече дека Камбери наместо за проблемите на граѓаните дискутира за знамето на Албанија.

Овој инцидент создаде тензии. 


Можеби ќе ве интересира

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија