06 Јули, 2020
0.0525

(ВИДЕО) Стара македонска музика ечи во Турција за време на полициски час

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2020

Млади музичари добиле дозвола од градот Измит, административен центар во областа Коџаели, со изворна македонска музика да ги развеселуваат граќаните кои се4 затворени во своите домови за време на полицискиот час во Турција.

Според „Харенрелр“, кој денеска го објави инсертот, станува збор за млади емигранти од Македонија кои сега живеат во Коџаели. Музичарите повикуваат на „останување дома“ со македонски мелодии

За Турците беше интересно да се слушне мелос од саксофон, кларинет, тапан, труба и хармоника, кои се неопходни за балканската изворна музика, и масовно излегоа на балконите и прозорците.

Прилогот може да се види на следниот линк.

Можеби ќе ве интересира

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија