25 Февруари, 2021
0.0181

ВИДЕО СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ХРВАТСКА: Луѓето го молат Бога за помош

Објавено во: Балкан 07 Јануари, 2021

Од вчерашниот последен земјотерс со јачина од 5 степени што повторно го погоди хрватскиот град Петриња, се појави и видео снимка каде се гледа огромна вознемиреност на граѓаните.

Во паничен страв и низ солзи еден од нив бара спас од Бога за децата пред сè.

Земјотресот предизвика дополнителна штета на неколку згради и куќи, а голем дел од жителите одлучија ноќта да ја поминат во шатор бидејќи се плашат да спијат во нивните домови.

Видеото од моментот на земјотресот можете да го погледнете на следниот линк

https://video.dnevnik.hr//2021//01//06//5ff622f2a6ee4_62014079-2.mp4?_=1

Инаку, според последните информации, срушени се неколку објекти, но нема информации за евентуални жртви. 

ЕМСЦ најпрво извести дека земјотресот бил со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, но последователно објави дека јачината сепак е 5,0 степени.

Според првите податоци, епицентарот бил на околу 45 километри југоисточно од Загреб, во областа на Петриња.


Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе