11 Мај, 2021
0.0180

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Шпанците излегоа на улиците на Мадрид, и се побунија против рестриктивните мерки наметнати поради коронавирусот. 

Револтот го изразија со песни и со веење на шпански знамиња. Зад протестите стои десничарската партија Вокс.

Демонстрантите  ги повикаа премиерот Педро Санчез и вицепремиерот Пабло Иглесијас да си поднесат оставки.

Од коронавирусот во Шпанија починаа скоро 30.000 луѓе. 

Заедно со Италија, Шпанија беше најпогодена европска земја од опасниот вирус. 

Во Европа сега има над 2 милиони заразени. 


Можеби ќе ве интересира

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни