10 Август, 2020
0.0158

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Шпанците излегоа на улиците на Мадрид, и се побунија против рестриктивните мерки наметнати поради коронавирусот. 

Револтот го изразија со песни и со веење на шпански знамиња. Зад протестите стои десничарската партија Вокс.

Демонстрантите  ги повикаа премиерот Педро Санчез и вицепремиерот Пабло Иглесијас да си поднесат оставки.

Од коронавирусот во Шпанија починаа скоро 30.000 луѓе. 

Заедно со Италија, Шпанија беше најпогодена европска земја од опасниот вирус. 

Во Европа сега има над 2 милиони заразени. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка