07 Јуни, 2020
0.0234

(ВИДЕО) СЕ СПОИЈА НЕБО И ЗЕМЈА: Хрватска на удар на опасно невреме, исто ќе биде и денес

Објавено во: Балкан 03 Октомври, 2019

Силно невреме и ветер го зафатија Загреб синоќа во попладневните часови, а делови од градот беа поплавени.

Времето претходно го погоди поголемиот дел од Хрватска, дури 20.000 молња беа снимени на морето кај Истра, а над 2.000 громови во северна Далмација, пренесува Индекс.хр.

Во Стариград и Пакленица скоро 50 литри дожд на метар квадратен резултираа во обилни врнежи за само два часа, а имаше и поројни дождови во некои делови од земјата.


Поројниот дожд го зафатил и Задар и поширокиот регион. Невремето ги погоди и Истра и Кварнер. Паѓале многу обилни дождови а молњи го осветлувале небото.

Имало особено силно невреме во Ровињ и поројни поплави ги поплавија улиците во Водњан.


И денеска се очекува невреме во Хрватска, особено во Јадранското Море.

Постои ризик од локално поплавување.

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра