23 Февруари, 2020
0.0167

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

Објавено во: Балкан 20 Јануари, 2020

Ден по свирепото убиство на двајцата водачи на така наречениот Шкаљарски клан од Котор, Стефан Стаматовиќ и Игор Дедовиќ во Атина, кафеаната „Воскопула“ пред која се ликвидирани е пуста. На стаклата на овој угостителски објекти може да се видат дупките од куршумите.


Единствените присутни пред кафеаната се новинарите кои прават репортажи за убиството кое одекна во медиумите на Грција, Србија и Црна Гора.

Двајцат водачи, Стаматовиќ и Дедовиќ  се ликвидирани синоќа околу 19 часот пред кафеаната каде што биле со семејствата. На пукањето биле присутни и децата.

Нападот е извршен за смао 30 секунди. Извршителите на кривичните дела брзо го напуштиле местото на злосторството и за сега им се губи секаква трага. Убиените водачи пак на Шкаљарски клан како што пишуваат медиумите од регионот биле во бегство.

ПУКАЊЕ КАКО НА ФИЛМ

Сведоците на пукањето раскажале за грчките медиуми дека сцените биле како во „американски филм“.

-Она што го доживеавме беше како во американските филмови. Одненадеж двајц амажи влегоа и почна пукањето. Рафалите беа незапирливи. Нивните деца врескаа. Еден од нив падна мртов од столицата-раскажал еден од очевидците за порталот Вима.

Порталот наведува дека во нападот учествувале четворица мажи, тројца помалди и еден околу 45 години. 


Тие според изјавите на сведоците, избегале со џип а полицијата трага за нив.

Атинската полиција истражува две можни сценарија: мафијашка пресметка и нарачано убиство.

Според официјални информации на Црна Гора, И.Д. бил осомничен како соучесник за обид за убиство на двајца Которци, заедно со Јовам Вукотиќ, шеф на Шкаљарски клан, кој е во притвор во Белград каде чека испорачување на Црна Гора.

Од друга страна црногорски Вијести пишуваат дека се смета оти убиените се ликвидирани во продолжение на пресметка меѓу црногорски криминални кланови кое трае од крајот на 2014.


Можеби ќе ве интересира

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?