30 Мај, 2020
0.0400

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2019

Претседателот на Бугарија, Румен Радев се сретна со бугарските претставници од Мешовитата мултидисциплинарна експертска комисија за историски образовни прашања и им порача дека следните месец дена ќе бидат клучни во преговорите со експертите од македонската страна. Тој им напомена дека Македонија на средината на следниот месец се очекува да добие Датум за преговори а до тогаш треба да бидат изградени ставовите на двете страни од комисијата или во спротивно ќе побара од бугарскиот парламент да ја промени позицијата кон Македонија и да направи нова стратегија.

- Ако можете да гарантирате дека во рамките на следниот месец ќе се решат сите спорови околу настаните, личностите, учебниците, натписите во музеите и спомен-плочите, бугарската Влада нека продолжи со политиката на безусловна поддршка на членството на Македонија во Европската унија, рече Радев.

Шефот на државата зацрта дека ако таква гаранција не може да биде дадена, ќе иницира превземање на мерки за изработување на нова национална позиција „со јасни очекувања и критериуми за заштита на бугарскиот национален интерес кои треба да се наметнат во преговарачката рамка со Република Северна Македонија“.

- Сакам да нагласам дека Бугарија треба да продолжи да ја поткрепува евроинтеграцијата на Македонија. Од секогаш сум настојувал ние да бидеме најактивните застапници на таа кауза, но при јасни услови, додаде Радев на средбата со членовите од комисијата предводена од Ангел Димитров.

Претставниците на Комисијата го запознаа бугарскиот претседател со постигнатото до моментов, како и со предизвиците што претстојат, додека Радев подвлече дека евроинтеграцијата на Македонија не треба да биде на сметка на бугарската историја, јазик и идентитет.


Можеби ќе ве интересира

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка