09 Март, 2021
0.0201

(ВИДЕО) ОРО, АРМОНИКА И ЛЕПЕЊЕ ПАРИ - не било каде, туку во хрватски ковид центар, забавата ја откри налутена сестра

Објавено во: Балкан 23 Јануари, 2021

Скандалозна снимка од забава којашто се случила во просториите на ковид болницата Дубрава објави хрватската телевизија РТЛ. Таа снимка била направена на почетокот на месецов, а до редакцијата на РТЛ била дадена од вработена во болницата.


Оваа ситуација ги налутила дел од нивните колеги, а една од нив решила да испрати и отворено писмо до редакцијата на телевизија РТЛ.

„Во вакви ситуации ми е срам што сум медицинска сестра. Во 20 години работен стаж вакво нешто не сум доживеала. Непочитување на епидемиолошките мерки, алкохол, тамбури, песни и танц. И сето тоа во просториите на болницата, во режија на вработените. Не знам кој дозволи музичка група во болницата и дали воопшто знаел за тоа, но очекувам санкции за „актерите“ во ова случување. Мислам дека со ова се создаде грда слика за вработените коишто си ја работат работата како што треба. Целата болница зборува за таа спорна забава, а време е одговорните да се одговараат за ова и да се спречат ваквите настани во идина. Се бориме против вирус, а самите го шириме. Лута сум, а и разочарана“, пишува медицинската сестра во писмото.

Директорот на ковид болницата Дубрава, Ивица Лукшиќ изјави дека не е запознаен со случајот.

„Изненаден сум, но мора да знаете дека луѓето во болницата работат напорно и дека прво мора да ги разгледам сите околности коишто довеле до ова,“ рече Лукшиќ.

Засега не е познато колку од вработените, коишто биле присутни на забавата, биле на смена со задолжение да се грижат за болните, а колку од нив останале на забавата откако им завршила работната смена. Не е познат ни поводот за забавата.

Можеби ќе ве интересира

Внукот на Јосип Броз Тито ќе оди в затвор

Внукот на Јосип Броз Тито ќе оди в затвор

За викенд се затвора Кантонот Сараево

За викенд се затвора Кантонот Сараево

Rimac автомобили ја поздравија инвестицијата на Порше од 70 милиони евра

Rimac автомобили ја поздравија инвестицијата на Порше од 70 милиони евра

18 ПОЧИНАТИ И 417 НОВИ ЗАРАЗЕНИ: Црн ден за Црна Гора

18 ПОЧИНАТИ И 417 НОВИ ЗАРАЗЕНИ: Црн ден за Црна Гора

ПАЦИЕНТИ ОД БЕЛГРАД ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВО КРУШЕВАЦ: Србија брои повеќе од 4.000 заразени

ПАЦИЕНТИ ОД БЕЛГРАД ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВО КРУШЕВАЦ: Србија брои повеќе од 4.000 заразени

Не престануваат да се тресат Хрватска и Грција

Не престануваат да се тресат Хрватска и Грција

Бразилскиот сој стигна на Балканот, откриен е во Словенија

Бразилскиот сој стигна на Балканот, откриен е во Словенија

Зошто Хрватска и ЕУ се губитници во трката за вакцинација, а Србија и Велика Британија победници?

Зошто Хрватска и ЕУ се губитници во трката за вакцинација, а Србија и Велика Британија победници?

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина