16 Мај, 2021
0.0193

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

Објавено во: Балкан 20 Април, 2021

Бугарскиот премиер во заминување Бојко Борисов вчера вечерта бил опериран на коленото.

Тој утрово и преку својот фејсбук профил излезе со објаснување за операцијата, за која вели дека е резултат на неговите противници, а кажа и кој е предлогот за премиер. 

Вели дека ова е неговата петта операција.


„Ова е моја петта операција - имам три на левото колено, две - на десното. Благодарение на неразумната игра на моите противници, ова се случи вчера“, рече премиерот Бојко Борисов од болницата каде што беше опериран синоќа. 

Тој го претстави составот на кабинетот предложен од коалицијата ГЕРБ-УДФ.

„Го предложив Дани Митов за премиер за да може да се водат разговори со сите. Одлучив дека е мирно, работно опкружување, без иритација ... Само мир и тишина. Важно е за државата да има стабилна влада“, рече Борисов.

Инаку, Борисов бил снимен како влегува во болницата Пирогов. Фотографијата ја објави бугарски Труд. 

На снимката, Борисов е во спортска облека, ногата на десниот глужд му е завиткана. Покрај него е директорот на болницата Асен Балтов.

Луѓе блиски до Борисов изјавија за Труд дека тој има искинат внатрешен менискус, кој се трие од коската и може да биде потребно да добие вештачки зглоб.

Во Пирогов бугарскиот премиер во оставка бил подложен на магнетна резонанца и моментално е опериран во друга болница. За претходните спортски повреди на Борисов беше оперирани во Софијамед од водечкиот специјалист за таа дејност, Антони Георгиев.

Извор и фото. Труд.бг

Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

СО ВЕЛОСИПЕД ПОМИНАЛ 27 ЗЕМЈИ: Јапонец прими вакцина во Србија

СО ВЕЛОСИПЕД ПОМИНАЛ 27 ЗЕМЈИ: Јапонец прими вакцина во Србија