06 Јуни, 2020
0.0728

(ВИДЕО) ОПАСНОСТА НЕ СЕ НАМАЛУВА: Поплавите прават штети во Црна Гора

Објавено во: Балкан 07 Ноември, 2019

Поплави и понатаму ѝ се закануваат на Црна Гора, a опасноста не се намалува. И во наредните денови ќе има поплави. 

Хидролошката ситуација во земјава утрово е значително подобра, но далеку од тоа дека поминала опасноста. Ова го соопштил генералниот директор на Директоратот за вонредни ситуации на Црна Гора, Мирсад Мулиќ.


Мулиќ верува дека ќе успеат да се изборат со сите предизвици кои се случиле поради обилните врнежи. 

Тој во утринската програма на ТВЦГ рекол дека и понатаму ќе ја следи ситуацијата и во полн капацитет ќе биде подготвен да реагира ако има потреба за тоа.

Обилните врнежи создадоа проблеми во сообраќајот. 


Авто мото сојузот на Црна Гора им советуваше на граѓаните за Србија да патуваат преку Плевље и Жабљак. Вчера патот Подгорица - Колашин со часови беше затворен поради надојдени води. Откако реките се излејаа од коритата, многу домаќинства беа загрозени. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра