16 Јануари, 2021
0.0191

(ВИДЕО) Нова тепачка во косовскиот Парламент

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2018

Уште една тепачка во косовскиот Парламент. 

Пратеникот на Демократската партија на Косово (ПДК) во косовското Собрание, Џавит Халити денеска за време на собраниската расправа го удри неговиот колега од Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Арбен Гаши.

Посериозен инцидент спречиле останатите пратеници.

Ден по нивната жестоката вербална расправија на парламентарната седница, Халити, кој е еден од основачите на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК) и влијателен политичар во редовите на владејачката ПДК, денеска со лакт го удри Гаши, пратеник од таборот на опозициската ЛДК.

Претседателот на Собранието, Кадри Весели ги предупреди пратениците да се однесуваат во согласност со функцијата, која ја вршат.

Инцидентот меѓу двајцата пратенци се случи за време на гласањето за избор на судии на Уставниот суд на Косово.

Ова не е прв пат да има тепачка, претходно и неколку пати пратениците фрлаа солзавци во Собранието. 


Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом