22 Септември, 2021
0.0208

(ВИДЕО) НЕВИДЕНИ ПОЖАРИ И НА РОДОС, ОГНЕНАТА СТИХИЈА Е БЕЗ КОНТРОЛА: Гориме, итно ни треба помош, молат луѓето на социјалните мрежи

Објавено во: Балкан 02 Август, 2021

Пожарот на Родос што избувна вчера попладнето се шири со невидена брзина. И покрај сите напори на пожарникарите, огнената стихија е вон контрола, наведуваат грчките медиуму.

Граѓаните на социјалните мрежи пишуваат дека се без струја, дека нема вода, дека некаде нема ниту сигнал за мобилните мрежи.

Во вакви околности, властите започнаа евакуацијата на неколку села на северозападот од островот.

Пожарите ја зафатија цела Грција, практично од Евија до Родос.

Се уште е драматично на Пелопонез, каде што огнот ги зафати пределите кои се густо пошумени.

ФОТО: Твитер

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води