21 Јануари, 2020
0.0314

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

Објавено во: Свет 09 Декември, 2019

Извиднички летови над Белиот остров на Нов Зеланд каде претходно денес се случи ерупција на вулкан, не откриле преживеани, соопштила полицијата.


Се верува дека околу 50 луѓе биле на островот. Познато е дека петмина загинале а дека 23 лица се спасени, пренесе БиБиСи.


Локалните медиуми пренесуваат дека е можно на островот да се наоѓаат уште околу 27 луѓе.


Полицијата денес соопштила дека веруваат оти сите кои би можеле да бидат живи се евакуирани после ерупцијата. Новозеландски брод ќе испрати посебни дронови кои ќе бараат знаци на животи на островот потврдила полицијата.

Туристи се видени како чекорат внатре во кратерот на вулканот на Белиот остров, неколку минути пред да се случи ерупцијата.

„Врз основа на информациите кои ги имаме , не веруваме дека на островот има преживеани-стои во последниот полициски извештај.

-Полицијата работи на тоа да го потврди точниот број на луѓе кои загинале на островот, покрај веќе познатите пет жртви-стои во соопштението.

Постојат извештаи дека имало околу 24 Австралијци на островот за време на катастрофата.


Белиот остров е познат како најактивниот вулкан во земјата. И покрај тоа што островот е во приватна сопственост, тој е популарна туристичка дестинација, со чести посетувања и живописни летови.

Спасувачите не можат да стигнат до островот заради ризик од нови ерупции. Моментно  во таа област сега е ноќ.


Фото/Принтскрин: AP/GEORGE NOVAK/NEW ZEALAND HERALD


Можеби ќе ве интересира

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

Снежно невреме го блокираше Техеран

Снежно невреме го блокираше Техеран

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Русите на Водици влегуваат во вода на минус 30 степени

Русите на Водици влегуваат во вода на минус 30 степени