06 Јуни, 2020
0.0192

(ВИДЕО) На ова езеро му е забрането приближување: Го следи необична легенда а за мештаните е спас

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2019

Езерото кое се создадало по вулканска ерупција пред 2.000 години, Машу или Машу-ко е, наводно, најчисто во светот.

Во зависност од денот, видливоста достигнува до 20, 30 метри. Сместено е на островот Хокаиду, северна Јапонија, во Националниот парк Акан-Машу.

Јапонците веруваат дека предците на Аинуи го сметале за свет. Оваа енигматична нација беше изолирана географски, јазично, но и расно - тие имале скоро европски карактеристики.


Некои научници тврдат дека нивните предци биле самураи. Со текот на времето, тие се асимилирале во јапонското општество, така што ни тие не знаат доволно за своите корени.

Светото езеро е опкружено со густа магла и 200 метри кратер кој стрмно се влева во водата. Посетата на езерото беше строго забранета од јапонското Министерство за животна средина од безбедносни причини, како поради непристапноста на теренот, така и за зачувување на чистотата на водата.


На јазикот на Аину, Машу се нарекува и „Езеро на боговите“. Некои Јапонци веруваат дека дух на жена живее на дното.

Мештаните веруваат дека кога некој поминува низ тежок период, треба да се приближи што е можно поблиску до езерото, со надеж дека ќе добие инспирација за решавање на проблемот.


Според легендата, секој кој ќе здогледа одраз во водата, што е тешко, заради постојаната и густа магла, ќе ќе следи несреќа.

Со длабочина од 212 метри, тоа е една од најдлабоките во Јапонија. Езерото остана недопрено бидејќи нема ниту притоки, ниту извори, туку само „стои на самото место“ и привлекува туристи со својата мистерија и убавина.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот