29 Јануари, 2020
0.0202

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

Објавено во: Свет 15 Јули, 2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон се обрати на српски јазик на Калемегдан при денешната посета на Србија.

„Господине претседателе, драги Белграѓани кои дојдовте во голем број ви благодарам на извонредниот дочек! Време е да кажам во име на својата земја Франција ве сака, како што ја сакавте вие нејзе. Франција никогаш нема да го заборави жртвувањето на српскиот народ, крвта која заедно ја пролеавме, солзите на мајките, прогонот, непресушната болка. Франција знае дека судбината на Европа е испишана на ова тво, заедно се боревме на солунскиот фронт. Мораме да изградиме мир, длабоко верувам дека Србија е во Европа и дека Европа не може без Србија во нејзе“, изјави Макрон.

Макрон го повтори ставот дека Европската Унија треба да се реформира за да ја прими Србија. Вели дека ЕУ треба да се реформира за да биде подготвена да ја прими Србија.

Тој е во дводневна посета на Србија. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СТРАВ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Кинези шетаат замотани во пластика

(ФОТО) СТРАВ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Кинези шетаат замотани во пластика

Коби Брајант и неговата сопруга имале пакт: Никогаш да не летаат заедно со хеликоптер

Коби Брајант и неговата сопруга имале пакт: Никогаш да не летаат заедно со хеликоптер

НАЈРАДИКАЛЕН ЧЕКОР ДОСЕГА: Поради коронавирус Бритиш ервејс ги откажа сите летови кон и од Кина

НАЈРАДИКАЛЕН ЧЕКОР ДОСЕГА: Поради коронавирус Бритиш ервејс ги откажа сите летови кон и од Кина

Веб-платформа: Овде може да се следи ширењето на корона вирусот

Веб-платформа: Овде може да се следи ширењето на корона вирусот

Корона вирусот и се заканува на цела планета, висока опасност од зараза на глобално ниво

Корона вирусот и се заканува на цела планета, висока опасност од зараза на глобално ниво

ПЛАН НА ТРАМП: Држава за Палестинците, а Ерусалим останува на Израел

ПЛАН НА ТРАМП: Држава за Палестинците, а Ерусалим останува на Израел

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

(ВИДЕО) Унгарски полицаец пука додека мигранти се обидуваат да влезат во земјата

(ВИДЕО) Унгарски полицаец пука додека мигранти се обидуваат да влезат во земјата

(ФОТО) СЛИКИ ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ: На ова место загина Коби Брајант

(ФОТО) СЛИКИ ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ: На ова место загина Коби Брајант