15 Јуни, 2021
0.0232

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

Објавено во: Балкан 08 Мај, 2021

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, денеска вакцинира граѓани на Саемот во Загреб.

Тој е таму од осум часот изутрина и активно учествува во вакцинирање на граѓаните со вакцината на АстраЗенека. 

Планирано е на овој саем денеска да бидат имунизирани околу 2.300 лица со првата доза на вакцина. Вчера во Хрватска беа аплицирани 53.059 дози вакцини, што го надмина рекордот по бројот на вакцинирани од 29. април, кога 46.887 граѓани ја примија својата доза.

Од почетокот на вакцинацијата во Хрватска, потрошени се околу 1.078.760 дози, односно вакцинирани се 25 проценти од возрасната популација.


Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија