26 Февруари, 2021
0.0217

(ВИДЕО) Градежник предупредил дека може да се случи катастрофа во Хрватска при земјотрес

Објавено во: Балкан 05 Јануари, 2021

Градежник предупредил дека може да дојде до катастрофа во Хрватска при земјотрес. 

Во селото Страшник во Хрватска, Томислав Шубиќ револтирано зборувал за обновата на куќите во 1197 година.

Ова е една од многуте слични приказни, поради што УСКОК покренува истрага за сомнителни обнови на куќи после војната.

„Мојот татко е градежник и добро знаел што треба да прави. Нашата куќа е обновувана во околу 1997 година. Мојот татко ги гледал работниците како работат и не можел да верува, им велеше - „се што ќе кажам дека е неопходно, вие правите спротивно“, вели Шубиќ и објаснува дека она што тогаш е направено било лошо направено. 

Тука мисли на арматурата и бетонската столица која го држи кровот во средина.

Земјотресот му го оштетил кровот и во куќата повеќе не е безбедно да се престојува.

„Не сум сигурен која фирма ја правела обновата, никој не бараше од татко ми да потпише, знам дека татко ми се жалеше дека нема никаков сертификат, единствено што добивме беше мебел. Многу се крадеше и спонтано се работеше, бевме среќни што се вративме. Дали некој ќе одговара? Тоа нема да се случи со сигурност, затоа што тие компании повеќе не постојат, а сигурно имаат податоци кои компании работеле тогаш“, додал Шубиќ.

Тој е згрозен од однесувањето на поединците кои денес доаѓаат на терен.

Во Хрватска околу градот Петриња каде имаше силен земјотрес од 6.2 степени се појавуваат дупки во земјата. 

Медиумите пишуваат за појавата на дупки во земјата на повеќе места во подрачјето покрај реките Купа и Сава. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“