02 Јули, 2022
0.0197

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ФАБРИКА ВО БИХАЌ: Не се знае дали има повредени

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Голем пожар во утринските часови ја зафати фабриката Аустротерм во населбата Каменица во Бихаќ во БиХ, која се занимава со производство на топлинска изолација, потврдено е за N1.

Аднан Бегановиќ, портпарол на Министерството за внатрешни работи на Унско-санскиот кантон, рече дека полицијата и противпожарните бригади се на терен и дека се прават напори за гаснење на пожарот.

„Немаме никакви детали за потеклото и причината за пожарот. Пријавата ја добивме пред половина час и испративме полициски патроли во областа каде што се пожарникарите и се обидуваат да го изгаснат пожарот за да спречат понатамошно ширење. Се уште не се знае дали има повредени, а веќе е спроведена истрага“, изјави Бегановиќ.

Од фотографииите од социјалните мрежи се гледа дека црн облак од чад се извива над областа.

Аустротерм е австриска компанија која започна со работа на Бихаќ во 2018 година, наведува Индекс.хр.

ФОТО: YouTube/FENA

Можеби ќе ве интересира

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот