07 Јули, 2020
0.0521

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Објавено во: Свет 05 Јуни, 2020

Демонстранти во Мексико запалија полицаец на протести за смртта на жртва на полициско насилство. 

Тие запалија полицаец за време на протест за смртта на „мексиканскиот Џорџ Флојд“, притвореник што починал веднаш по неговото апсење.

Видеото, кое се појави на социјалните мрежи, покажува група полицајци со мотоцикли што се обидуваат да ги растераат демонстрантите.

Потоа, демонстрант со маска и очила за сонце истура бензин по грбот на еден од полицајците и го запалува.

Полицаецот паѓа од моторот, а неговите колеги и минувачите се обидуваат да му помогнат и да го изгаснат огнот. Протестите во Мексико почнаа по смртта на Џовани Лопез (30), кој беше уапсен недалеку од Гвадалахара.

Неколку часа по апсењето, тој е однесен од затвор во болница, каде што почина.

Се појави информација дека Лопез е уапсен затоа што не носел маска на јавно место, со што не ги почитувал мерките пропишани во борбата против коронавирусот. Но, властите ги негираа ваквите тврдења и околностите се истражуваат.

фото ЕПА


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД