29 Март, 2020
0.0285

(ВИДЕО) Франција на нозе против Макрон: Штрајкови поради новата пензиска реформа

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Работнички, наставници и други работници во францускиот аеродром денес се приклучија на штрајкот на национално ниво, бидејќи синдикатите го засилија притисокот врз владата да се откаже од најавените измени во националниот пензиски систем.

Полицијата нареди продавниците и рестораните да останат затворени во Париз од страв од улично насилство за време на попладневниот марш, јави АП.


Француските синдикати ги повикаа работниците да го организираат еден од најголемите протести во изминатите децении, со надеж дека ќе го надминат бројот на 800.000 луѓе на шестиот ден од штрајкот додека излегоа на улиците минатата недела во знак на протест против реформата на пензискиот систем што ја предложи францускиот претседател Емануел Макрон.

Патниците се соочиле со прекини во сообраќајот, училиштата биле затворени во Париз, а националната авиокомпанија „Ер Франс“ соопшти дека ги намалила домашните летови за 25 проценти.

Синдикатите не покажуваат никакви знаци на откажување и поттикнување на железничките работници, лекарите, наставниците и другите вработени во јавните служби да се спротивстават на Макрон пред неговата влада утре да предложи реформа во пензискиот систем.

„Тие не можат да ни кажат колку подобар и поедноставен ќе биде системот“, рече Ив Вејри, водач на синдикатот Форс Уври.

Во моментов, некои работници во Франција можат да се пензионираат во своите 50-ти години.

Реформата е клучна за визијата на Макрон за трансформација на француската економија.

Владините министри инсистираат на тоа дека сегашниот систем е неправеден и финансиски неодржлив, додека синдикатите велат дека реформите ги намалуваат работничките права и ги принудуваат луѓето да работат подолго време за помали приходи.


Можеби ќе ве интересира

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?