05 Август, 2021
0.0300

(ВИДЕО) Европска престолнина оди во карантин

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Октомври, 2020

Шпанската престолнина се затвора за да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Мадрид е првата европска престолнина која повторно ќе се затвори. 

Заедно со  уште девет други околни општини ќе бидат ставени во карантин. 

Ќе биде дозволено патување само поради работа, училиште, посета на лекар или шопинг. 

Работата на баровите и кафулињата ќе се скрати од еден час по полноќ на 23 часа.

Лидерката на мадридскиот регион, Изабел Дијаз Ајсуо, најавила дека ќе се жали на суд поради карантинот. 

Во Шпанија од вирусот починаа скоро 32.000 луѓе. 

Заразени се скоро 800.000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

НАЈНОВИ АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ ОД САД: Млади меѓу 20 и 30 години со тешка форма на болеста завршуваат на интензивните одделенија зошто се невакцинирани

НАЈНОВИ АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ ОД САД: Млади меѓу 20 и 30 години со тешка форма на болеста завршуваат на интензивните одделенија зошто се невакцинирани

ТРЕТА ДОЗА ОД ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД НЕ ТРЕБА ДА СЕ ДАВА СÈ ДО КРАЈОТ НА СЕПТЕМВРИ: СЗО бара прво праведна распределба

ТРЕТА ДОЗА ОД ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД НЕ ТРЕБА ДА СЕ ДАВА СÈ ДО КРАЈОТ НА СЕПТЕМВРИ: СЗО бара прво праведна распределба

НАУЧНИЦИТЕ ДОКАЖАА, НЕМА НУС ЕФЕКТИ: Спутник Лајт е ефикасен во комбинација со други вакцини

НАУЧНИЦИТЕ ДОКАЖАА, НЕМА НУС ЕФЕКТИ: Спутник Лајт е ефикасен во комбинација со други вакцини

(ВИДЕО) Паника поради коронавирусот, луѓето ги испразнија продавниците

(ВИДЕО) Паника поради коронавирусот, луѓето ги испразнија продавниците

Се запали најголемата депонија за автомобилски гуми во светот

Се запали најголемата депонија за автомобилски гуми во светот

ПРВИ ФОТОГРАФИИ СУДАРОТ НА ДВАТА ВОЗА ВО ЧЕШКА: Жртви се машиновозачите и една патничка

ПРВИ ФОТОГРАФИИ СУДАРОТ НА ДВАТА ВОЗА ВО ЧЕШКА: Жртви се машиновозачите и една патничка

СЕ ТРЕСЕШЕ ОЛИМПИСКОТО СЕЛО: Силен земјотрес во Токио, пренесуван во живо

СЕ ТРЕСЕШЕ ОЛИМПИСКОТО СЕЛО: Силен земјотрес во Токио, пренесуван во живо

СЕКСУАЛНО ВОЗНЕМИРУВАЛ 11 ЖЕНИ: Бајден бара оставка од гувернерот на Њујорк

СЕКСУАЛНО ВОЗНЕМИРУВАЛ 11 ЖЕНИ: Бајден бара оставка од гувернерот на Њујорк

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп