27 Октомври, 2021
0.0261

Веро повторно растури со добивката, КАМ и Тинекс со поголеми профити во корона-кризата

Објавено во: Економија 07 Јуни, 2021

Во годината на корона-криза дури седум ланци на супермаркети лани во Македонија имале зголемени приходи од продажба, според официјалните податоци кои ги доби „Фактор“.

КАМ ДОО и во 2020 останува најголем играч на пазарот на малопродажба на стоки за широка потрошувачка со 169,6 милиони евра остварени приходи и добивка од 4,9 милиони евра, што е за 1,5 отсто повеќе од 2019.

По КАМ, ДОО, на второто и третото место следуваат Тинекс – МТ со продажба од 96,9 милиони евра и профит од 3,6 милиони евра и Веро маркети со продажба од 88,3 милиони евра и добивка од фантастични 10,5 милиони евра. 

Инаку Веро маркети и во 2019 година година беше најпрофитабилна компанија во оваа конкуренцијата.

Лани голем исчекор направиле Стокомак и Киппер маркети, а за тоа може целосно да се прочита на „Фактор“.

Можеби ќе ве интересира

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!